Stanowisko prepress

prepressStanowisko służy do przygotowywania materiałów i publikacji do procesu drukowania. Dokładniej mówiąc opracowuje się tutaj treści projektowanych wyrobów poligraficznych (teksty i ilustracje) oraz przygotowuje projekt przystosowany do druku w wybranej technice. Do typowych czynności wykonywanych na stanowisku prepress w laboratorium poligraficznym możemy zaliczyć przygotowanie grafiki i makiety projektu, obróbkę tekstu i obrazów, skład komputerowy, preflight, impozycję, projektowanie przepływu prac.

Stanowisko tworzenia profili barwnych

profilebarwneStanowisko zostało przystosowane do kalibracji i profilowania urządzeń wejściowych oraz monitorów. Wyposażono je w spektrofotometr X-Rite Eye One XTreme, kalibrator Pantone SpyderPro, monitor LCD o przekątnej ekranu 20 cali, skaner płaski Epson 3170 Foto i cyfrowy aparat fotograficzny Nikon Cool-Pix SQ.

Stanowisko druku

drukStanowisko to przystosowane jest do tworzenia wielkoformatowych wydruków. Wyposażone zostało w atramentową drukarkę cyfrową Epson Stylu Pro 4880. Stanowisko umożliwia lepsze poznanie i zrozumienie technologii druku cyfrowego.

Stanowisko kontroli jakości wydruków

kontrolaStanowisko przeznaczone jest do kontrolowania jakości różnego rodzaju wydruków. Wyposażone zostało w dwa precyzyjne mikroskopy poligraficzne o powiększeniu 100x ze skalą o podziałce 0,01 mm, cztery lupy poligraficzne o powiększeniu 10x ze skalą o podziałce 0,1 mm, spektrodensytometr refleksyjny X-Rite 528 oraz oświetlenie o temperaturze barwowej 6500 K (illuminant D65). Dzięki takiemu sprzętowi możliwe jest obserwowanie szczegółowo wydruków wykonanych różnymi technologiami i badanie ich parametrów